Ahány bank, pénzintézet vagy hitelintézet annyi lakáshitel kondícióval találhatjuk magunkat szembe. Minden bank verseng az ügyfelekért, és igyekeznek minél több ügyfelet akvirálni, illetve elvenni egymástól, ezért általában az alapján változtatják a lakáshiteleik kondícióit, hogy a másik banktól el tudják venni az ügyfeleket, vagy a potenciális lakáshitel igénylőket. Ezek a lakáshitel kondíciók a legváltozatosabbak tudnak lenni, minél hangzatosabb egy-egy ajánlat, annál több ügyfél tekinti meg azt.
A lakáshitel felvételéhez elengedhetetlen a jövedelem, méghozzá a lehetőleg a minél magasabb jövedelem, ezért van olyan bank aki a magas keresetűeknek ajánl jobbat, van aki pedig az alacsonyabb keresetű, esetenként minimálbért keresőknek kedvez a lakáshitel kondíciónak alakításával. Természetesen minél magasabb valakinek a jövedelme annál magasabb lehet a lakáshitel összege amire pályázhat, míg akinek alacsonyabb, annak kevesebb összeg jut.
A lakáshitel kondíciók kidolgozásánál arra is gondoltak a bankok, hogy az ingatlan fedezet mekkora súllyal bír. Hiszen, ha az igénylőnek viszonylag magas jövedelme van, de az ingatlan fedezete alacsonyabb, akkor nagyjából ugyan abban a helyzetben van mint az, aki alacsonyabb jövedelemmel rendelkezik és magasabb értékű a jelzálognak szánt lakása vagy háza. Ezen arányok csúsztatásával tudja a bank a kondíciókat az igénylő helyzetéhez igazítani.
A lakáshitelek kondícióit úgy tudjuk a legegyszerűbben leellenőrizni, ha minden bank honlapjába felmegyünk és elolvassuk őket az ÁSZF-el (Általános Szerződési feltételek) együtt. Ha pedig úgy döntünk, hogy telefonon is segítséget kérünk, vagy személyesen fáradunk be a bankokhoz, akkor érdemes a kondíciók minden egyes részletére rákérdezni, főleg azokra, melyek minket különösen érintenek, legyen az a jelzálogra vagy a jövedelemre vonatkozó információ.